0

Komáři šíří infekční nemoci, které postihují stovky lidí po celém světě. Rychle se množí, takže je těžké to hlídat. Firmy však nyní na tento problém reagují, jak už jsme se mohli několikrát přesvědčit zde na webu.

Projekt Debug od společnosti Verily používá však jinou metodu. Zahrnuje uvolnění sterilních samčích komárů do přírody. Někteří komáři jsou přirozeně infikováni bakterií zvanou Wolbachia, která je právě činí neplodnými. Samečci se stále budou chtít množit a hledat samičky. Nicméně komářice nedokáže odhalit neplodné komáry, a tak se s nimi páří. Komářice poté naklade vajíčka, ze kterých se nic nevylíhne, čímž se snižuje populace komárů.

Úspěšná identifikace komárů je zásadní součástí procesu. To se obvykle provádí manuálně, ale i s léty tréninku se jedná o časově náročný proces, který je náchylný k chybám. K vyřešení tohoto problému vyvinulo Verily automatizovanou metodu pro oddělování pohlaví. Proces zahrnuje strojové učení v podobě algoritmu rozpoznávání obrazu. Algoritmus úspěšně identifikuje samčí komáry přesněji a rychleji než lidé, zařízení pak tyto komáry oddělí od komářic.

Verily provedlo studii v terénu ve městech Fresno a Innisfail. V Singapuru je projekt financován Národní agenturou pro životní prostředí, díky čemuž Verily vyvinul automatizovaný vozík pro uvolňování komárů, který se pohybuje na chodbách výškových budov, protože zde bývají hnízdiště komárů.