0

Ztrátu vlasů postihuje až 50 % mužů starých 49 let a více. Léčba vypadávání vlasů je tak velkým byznysem. Podle zprávy společnosti Technavio by celosvětový trh s léčbou vypadávání vlasů mohl do roku 2022 dosáhnout příjmů blížících se 2,8 miliardy USD. Jeden z nejoblíbenějších způsobů léčby je ozařování pokožky červeným laser. Lasery stimulují nečinné buňky vlasových cibulek k restartování aktivní fáze jejich růstového cyklu. Obtížné je dostat laserové světlo k těmto cibulkám. Léčba vyžaduje vysoký výkon, objemné vybavení a dlouhou expozici. To je obecně k dostání na profesionálních klinikách za vysokou cenu. Nyní však vědci vyvinuli nositelný fotostimulátor, který používá malé, levné LED diody.

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (Korejský institut vědy a techniky) použili metodu kovové depozice z plynné fáze a fotolitografie, aby vytvořili flexibilní pole 900 mikro-LED na čipu kolem velikosti poštovní známky. Nízkonákladový výrobní proces vedl k vytvoření zařízení o tloušťce jen 20 mikronů, což je velmi flexibilní. Navíc se LED diody příliš nerozehřívají, takže neškodí pokožce. Používají také jen jednu tisícinu síly větších laserových polí.

Při testování na myších byla LED léčba schopna obnovit oholenou srst rychleji než u myší, které nebyly léčeny, nebo byly léčeny injekcí Monoxidilu podporující růst vlasů. Myši používající LED léčbu také měly více chlupů a delší chlupy než ostatní myši. Výsledky byly zveřejněny v časopise ACS Nano.