0

Tým studentů s odbornou asistentkou Theanne Schiros z Módního technologického institutu (Fashion Institute of Technology) v New Yorku vyvinul metodu pěstováni textilu pomocí řas. Biologicky odbouratelné oděvy nabízejí řadu ekologických přínosů, od snížení odpadu na skládkách až po snížení úrovně znečištění.

Tým z FIT vytváří vlákno z alginátu, což cukr nacházející se v řase zvané chaluha. Nejdříve popráškují alginát a pak jej přemění na gel na bázi vody. Posledním krokem je proměna gelu na prameny vláken. K obarvení vláken používá tým nechemické pigmenty, například drcené hmyzí skořápky. Vlákna pak mohou být pletena do různých oděvních předmětů.

Silná a flexibilní vlákna vykazují potenciál jako obchodovatelný bioinženýrský textil na oblečení. Kromě toho jsou vlákna přirozeně odolná vůči ohni a rozkládají se rychleji než bavlna. Po úspěchu projektu spustila Theanne Schiros se svou kolegyní Asta Skocir společnost na biomateriály zvanou AlgiKnit. Společně doufají, že jednoho dne vyrobí oblečení vyrobené z řas v komerčním měřítku.