Nejlehčí invalidní vozík na světě je vyrobený z grafenu

Švýcarská společnost Küschall usiluje o to, aby vozíčkářům usnadnila každodenní život. Jejich nejnovější invalidní vozík nese název Superstar. Jedná se o první invalidní vozík, který je vyrobený z leteckého materiálu grafen. Grafen je silnější než ocel a je tvrdší než diamant, přesto je velmi flexibilní. Je lehký a má vysokou mechanickou odolnost a trvanlivost.

Superstar je přizpůsoben každému uživateli. Küschall provádí bio-mechanické vyhodnocení a invalidní vozík je pak ručně vyroben tak, aby vyhovoval potřebám každého jednotlivce. Některé funkce vozíku Superstar zahrnují nastavitelné zadní opěradlo a polštář sedadla, integrovaný blatník pro ochranu uživatelů před okolím a integrované LED světlo pro bezpečnou jízdu v noci. Uživatelé mohou také přizpůsobit svůj vozík výběru z řady barev, grafických prvků a povrchových úprav.

Navíc byl vozík Superstar vyvinutý ve spolupráci s výrobci Formule 1, aby posunuly hranice jízdního výkonu invalidního vozíku. Küschall tvrdí, že 50 až 70 procent vozíčkářů si způsobí po 10 až 15 letech zranění horní části těla. K vyřešení tohoto problému je design vozíku Superstar navržen tak, že jsou kola umístěna v těsné blízkosti vozíku. Tím se minimalizuje riziko poranění horní části těla a zvyšuje se účinnost pohonu. Kromě toho mohou uživatelé upravit Superstar v závislosti na různých aktivitách.