LED stolička pomáhá lidem s bolestmi zad při sezení

Sezení po dlouhé hodiny může škodit zdraví, protože nedostatek pohybu může lidem ohrozit jejich rozvoj. Jedním ze zdravotních rizik z dlouhého sedění je bolest zad. Výzkumníci z Fraunhofer IAO a Silicate Research ISC vyvinuli nové řešení, které pomáhá lidem trpícím bolesti zad. Tým výzkumníků navrhl LED sedačku, která monitoruje držení těla a dobu sezení pomocí senzorů tlaku. Stolička shromažďuje tyto informace za účelem podněcování správného cvičení pro uživatele. Stolička je osazena čidly a LED diodami a uživatelé dostávají zpětnou vazbu pomocí aplikace nebo barevného signálu.

Důvodem senzorů tlaku je monitorování rozložení hmotnosti na stoličce. Z tohoto důvodu snímače mohou zjistit, zda člověk nesprávně drží tělo. Špatné držení těla může nastat např. v případě, že osoba bude sedět ve stejné pozici příliš dlouho. Po shromáždění těchto údajů je stolička odešle do vybraného digitálního zařízení, například do chytrého telefonu, notebooku nebo tabletu. Uživatel si zde může prohlížet statistiky týkající se jeho polohy a sezení. Pokud statistiky ukazují, že uživatel drží tělo v nesprávné poloze, tak bude vyzván, aby se začal pohybovat. Kromě toho stolička funguje jako osobní trenér a sdílí videonávody s kurzy cvičení. Když uživatel provádí tyto pohyby, tak je senzory tlaku detekují.

Výzkumníci navíc představili stoličku na výstavní lodi MS Wissenschaft, kde bude speciální verze stoličky, která zahrnuje i herní prvek v rámci cvičení. Uživatelé totiž mohou totiž pomocí pohybu svého těla ovládat hru ping-pong, která se zobrazuje na digitální obrazovce před nimi.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766