0

Samořízená vozidla se stávají čím dál více skutečností, takže není divu, že se výrobci zabývají budováním důvěry v autonomní vozidla. Studie naznačují, že až 63 procent chodců a cyklistů se obává, jak bezpečné bude v budoucnu přejít silnici. Jaguar Land Rover provádí studii, aby zjistil, kolik informací by v budoucnu mohla samořídící auta sdílet s chodci.

Pokus společnosti Jaguar probíhá na speciálně postavené ulici ve městě Coventry ve Velké Británii. Jaguar využívá ve svém experimentu „pody“ poháněné umělou inteligencí. Jedná se o virtuální oči, které hledají chodce a vytvářejí dojem, že se dívají přímo na něj. To pomáhá signalizovat chodcům, že vozidlo „spatřilo“ chodce a podnikne kroky, aby se mu vyhnul. Inženýři a kognitivní psychiatři zaznamenávají úroveň důvěry u chodce před a poté, co došlo k očnímu kontaktu. Pak zjistí, zda oči vytvářejí větší jistotu, že vozidlo zastaví.

Pete Bennett, manažer výzkumu budoucí mobility v Jaguar Land Rover, říká: „Je to druhá povaha, kdy se díváme na řidiče v blížícím se vozidle, než vstoupíme do cesty… Chceme vědět, zda je prospěšné poskytnout lidem informace o úmyslech vozidla, nebo zda prostě stačí dát chodci vědět, že byl rozeznán, aby se zlepšila důvěra.“