Aukční síň Christie’s dala do dražby díla vytvořené umělou inteligencí

Technologie umožňuje nové způsoby vytvářet a prožívat umění. Francouzský umělecký kolektiv Obvious nyní využívá umělou inteligenci k vytvoření obrazů, které vypadají, jako by byly vyrobeny lidmi.

Britský aukční dům Christie’s se pyšnil tím, že se stal uměleckým pořadatelem v uměleckém světě v průběhu celé své 252leté existence. Navzdory této tradiční historie bude poprvé ve své historii hostit aukci uměleckých díl vytvořených algoritmy. Richard Lloyd, specialista Christie’s, uvedl: „Umělá inteligence je jen jedna z několika technologií, které budou mít v budoucnu dopad na trh umění – ačkoli je příliš brzy předpovídat, jaké změny by mohly být.“

Projekt využívá algoritmy strojového učení – známé jako Generative Adversarial Networks (GAN) – které generují obrazy. Tyto algoritmy fungují analýzou souboru cvičných dat a imitováním jejich vlastností. Například pro vytvoření portrétu z 18. století tvůrci trénovaly neuronové sítě Generative Adversarial Networks na klasické portréty. Nejprve algoritmus vygeneruje nový snímek založený na sadě a pak se pokouší oklamat diskriminátora, aby věřil, že obraz je skutečný portrét. Když diskriminátor přestane vídat rozdíly, algoritmus vytvořil úspěšný obraz. Tento nový proces tvorby umění vytváří nové hnutí nazvané GANismus. Je zřejmé, že kolektiv Obvious využije výtěžek z aukce k dalšímu vývoji svého algoritmu, protože kolektiv očekává, že by se portrét mohl prodat za částku mezi 7000 a 10 000 euro (180 tisíc až 257 tisíc Kč).

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762