Vlnitá fasáda mrakodrapu snižuje náklady na energii

Návrh mrakodrapu řeší zřejmý problém s prostorem. Díky vysokým stavbám lze do vertikálních struktur umístit tisíce zaměstnanců a podniků. Energetické nároky na udržení pohodlí v celé budově jsou však velmi vysoké. To je z velké části způsobeno slunečním zářením skrz velké skleněné fasády. Ztlumení průhlednosti oken může mít negativní dopad na pracovní morálku. Nicméně dánská architektonická firma Bjarke Ingels Group (BIG) přišla s řešením.

Studio BIG dokončilo práci na Shenzhen Energy Mansion, mrakodrap o dvou věžích. V BIG se rozhodli vytvořit pasivní systém snižování energetické náročnosti; vlastní konstrukce budovy totiž pomůže snížit růst tepla ze slunce. Vlnitá a žlábkovitá fasáda je vybavena pevnými panely a práškovým hliníkovým povlakem pro zvýšení izolace na jižně orientovaných stranách, na které dopadá nejvíce slunečního světla. Budova má v některých lokalitách výrazné záhyby. Panely z dvojitého izolovaného skla umožňují, aby měkké světlo procházelo na vybraných místech, jako jsou zasedací místnosti a kancelářské prostory. Na severních stranách věže je více skla, které nabízí malebné výhledy a přirozené osvětlení, aniž by vznikalo teplo z přímého slunečního světla.

Dvě věže jsou spojeny společným blokem, ve kterém jsou obchody a konferenční místnosti s celkovou strukturou pokrývající téměř 96 tisíc čtverečních metrů. Hlavní kancelářský prostor na 13 podlaží bude patřit společnosti Shenzhen Energy Company. Celkově energeticky úsporný design vedl k tomu, že stavba získala vysoké skóre udržitelnosti.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762