Filtr vyráběný ze slizu z medúz pomáhá minimalizovat množství plastového odpadu v mořích

Vědci z 15 vědeckých institucí z osmi zemí spolupracují na projektu GoJelly, jehož cílem je vyvinout želatinové řešení v boji proti plastovému znečištění v moři. Projekt začal v roce 2017 a získal čtyřleté financování z programu Horizont 2020 pro výzkum a inovace od Evropské unie a celý projekt koordinuje GEOMAR Helmholtz Center for Ocean Research v německém Kielu. Nové řešení pro minimalizaci plastových odpadů v mořích využívá mikroplastický filtr vyrobený ze slizu medúzy. Dr. Dror Angel, vedoucí laboratoře na katedře námořních civilizací na Haifské univerzitě, vedl tým výzkumníků k vytvoření tohoto filtru. Vědci budou rovněž testovat vhodnost medúz jako umělého hnojiva nebo krmiva pro ryby.

Další etapa bude zahrnovat testování různých plastových částic a získávání velkého množství medúz z moře. Stejně jako snížení plastového znečištění, projekt bude vytvářet více pracovních míst pro komerční rybáře, kteří budou lovit medúzy mimo sezónu. Dr. Jamileh Javidpour, koordinátor projektu GEOMAR, řekl: „Doufáme, že nejen rozšíříme naše znalosti o medúzách a jejich životech, ale také položíme základy inovativních a ekologických nových produktů, které nakonec vytvoří nová pracovní místa.“ Účastníci projektu – včetně průmyslových partnerů a komerčních rybářů – otestují prototyp v norských, baltských a středomořských oblastech.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762