Lampa C-224 využívá LiFi technologii k přenosu dat pomocí světla

Většina lidí si je vědoma technologie WiFi, která umožňuje bezdrátové širokopásmové připojení, ale málo lidí má zkušenosti s LiFi (Light Fidelity). Zatímco bezdrátová síť využívá radiové vlny k přenosu dat, LiFi používá světelné vlny. V LiFi jsou data vložena do paprsku světla, který se přemění na elektrický signál. Signál se pak převede zpět na data z přijímače do počítače, telefonu nebo chytrého zařízení. Data prochází zpět pomocí neviditelného světla. Vzhledem k tomu, že spektrum těchto vln je mnohem větší než spektrum rádiových vln, může LiFi nabídnout mnohem větší šířku pásma než WiFi. Světlo také cestuje mnohem rychleji než rádiové vlny, což by mohlo vést k mnohem rychlejším datovým rychlostem.

Ke každodennímu použití vzniklo pouze několik LiFi zařízení. Alexandre Picciotto, absolvent švýcarské univerzity ÉCAL (Ecole Canotonale d’Art de Lausanne), vyvinul LiFi lampu. Lampa byla vytvořena ve spolupráci s francouzskou firmou Oledcomm. Používá LED k přenosu dat prostřednictvím viditelných vln do zařízení vybavených LiFi přijímačem. Lampa má také infračervené zářiče, které přenášejí data neviditelným světlem, a umožňuje tak LiFi spojení, aby bylo aktivní i při zhasnutí lampy.

Picciotto nazval lampu C-224 a jedná se tak o jednu z prvních LiFi lamp na světě. Picciotto navrhl lampu pro použití ve veřejných knihovnách, umožňuje vytvoření čtyř hotspotů k připojení. Lampa obsahuje difuzér, který rovnoměrně šíří světlo (a data), zatímco sklo pokrývá infračervené zářiče, které chrání oči uživatelů.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762