Modulární dlažební systém vytváří víceúčelové ulice

Ulice města mají několikanásobné využití v průběhu dne, od proudících řad aut dojíždějících ráno do práce až po zábavný prostor pro rodiny během víkendu. Takováto různorodá využití komunálních prostorů vyžaduje adaptabilní funkce, které vyhovují různým potřebám. S rostoucí populací může být obtížné přizpůsobit se demografické situaci, ale možná následující prototyp by mohl být řešením. Dynamic Street je modulární systém dlažby, který dokáže bez problémů přizpůsobit využití ulice. Kanadská firma Sidewalk Labs (spadající pod společnost Alphabet) a italská designérská společnost Carlo Ratti Associati společně vytvořili prototyp návrhu. Sidewalk Labs se snaží propojit městský design s nejnovějšími technologickými pokroky, aby vytvořila udržitelné, cenově dostupné a mobilní ulice. Inspirací za projektem je vyjímatelný projekt městské dlažby francouzské výzkumné skupiny IFSTTAR.

Prototyp Dynamic Street byl představen toto léto na torontské výstavě Quayside 307. Návštěvníci mohou používat digitální rekonfigurátor pro vytvoření vlastních městských scénářů a prozkoumání využití dynamické ulice. Návrh je tvořen šestihrannými modulárními dlaždicemi. Přeuspořádáním těchto dlaždic můžete změnit funkci ulice, aniž by došlo k obtěžování lidí, kteří používají ulici. Kromě toho, že je zařízení mobilní, má každá dlaždice vestavěné světlo, které může zobrazovat křižovatky, různé zóny nebo další způsoby použití. Tím se zvyšuje bezpečnost chodců a cyklistů. Budoucí prototypy mohou také obsahovat prvky plug and play, jako jsou úchyty na tyče, sloupky nebo basketbalové obruče.

Profesor Carlo Ratti, zakladatel CRA a ředitel Senseable City Lab na MIT říká: „Dynamic Street vytváří prostor pro městské experimentování: s tímto projektem se snažíme vytvořit ulici, která reaguje na neustále se měnící potřeby občanů.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766