ČTK při volbách použila umělou inteligenci generující zprávy

Novináři často bojují s časem, aby mohli jako první informovat své čtenáře. Současní konzumenti zpráv chtějí být informováni hned. Proto se Česká tisková kancelář (ČTK) rozhodla při letošních obecních a senátních volbách použít program, který automaticky vygeneruje zprávu v okamžiku, kdy Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní nejaktuálnější data v průběhu voleb.

„Příprava programu trvala přibližně dva měsíce. Software jsme před ostrým startem testovali na datech z předchozích voleb a na testovacích datech, která před volbami zveřejnil Český statistický úřad,“ poznamenal technický ředitel ČTK Jan Kodera.

Samozřejmě vytvořené zprávy nešly hned ven, ale nejdříve každá zpráva prošla přes editory, kteří je případně upravili a doplnili. Program v průběhu víkendu vygeneroval více než 200 zpráv, díky čemuž se zrychlil zpravodajský servis ČTK, od které přebírali informace další slovenské a česká média. Novináři se pak mohli věnovat i jiným tématům, než jen sepisování výsledků z jednotlivých měst.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762