3D vytištěná baletní obuv na míru sedí přesně na nohy tanečnic

Vzhledem k rostoucímu popularitě oblečení na míru je součástí tohoto trendu také specializovaná obuv. Absolventka Bezalel Academy of Art and Design přišla s P-rouette, což je baletní obuv vytištěná pomocí 3D tiskárny.

Absolventka produktového designu, Hadar Neeman, viděla potřebu zlepšit pohodlí baletních tanečníků poté, co si všimla pohmožděných prstů a nohou jejích kamarádek tančících balet. Návrh obuvi využívá naskenovaný obraz nohy tanečníka, který může bez problémů pořídit se svým chytrým telefonem. Baletní obuv je poté vytištěna na základě tohoto snímku. Podrážka se skládá z lehké vzdušné mřížové struktury z elastomerního polymeru, který je připevněn k obrysu nohy. Horní část je z elastické, saténové látky, která se během tisku připevňuje k podrážce. To znamená, že proces nevyžaduje žádné lepidlo ke spojení obou materiálů, takže boty vydrží déle. Podle slov Neemanové: „Naučila jsem se o těchto botách a čím víc jsem se do toho dostávala, tím víc jsem si uvědomila, že existuje spousta potenciálu pro zlepšení stávající obuvi a zlepšení kvality života tanečníků.“

Inovace, jako je P-rouette, mohou vést k tomu, že výrobci přemýšlejí o novém způsobu produkce této obuvi. Nová technologie může překonat tradiční metody, jako je ručně vyrobená baletní obuv. 3D vytištěná alternativa by mohla změnit způsoby navrhování baletní obuvi a současně udržet průmysl udržitelnější, protože boty vydrží třikrát déle. Jak může 3D tisk posunout v budoucnu komfort a udržitelnost v módě ještě dál?

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762