Studentka Roza Janusz používá kombuchu k výrobě jedlých a ekologických obalů

Kombucha se stala oblíbeným nápojem. Předpokládá se, že fermentovaný čaj přináší zdravotní výhody a nyní by se mohl využít ke snížení obalového odpadu s „rostoucími obaly“.

Roza Janusz vyvinula upravenou verzi procesu výroby kombuchy. Výroba totiž zahrnuje použití kvasinkového startéru k řízení bakteriální fermentace. Tento kvasinkový startér je známý jako „scoby“ (zkratka anglického Symbiotic Culture Of Bacterias and Yeasts), což je druh houby. Rozin proces, který trvá dva týdny, vytváří velké tenké vrstvy těchto hub. Scoby je zcela jedlá. Po odstranění z růstových nádrží lze scoby vysušit a je dostatečně flexibilní, aby se do ní zabalily další předměty.

Janusz prokázala, že vrstva scoby může úspěšně nahradit plastové obaly v potravinářských výrobcích. Dále lze do obalu dát obsah, který lze potom vařit s dalšími ingrediencemi. Mírná kyselost scoby pomáhá uložit jídlo no dlouhou dobu – Janusz tvrdí, že první prototyp scoby se dal jíst šest měsíců poté, co byl vyroben.

Tento proces je snadné replikovat téměř kdekoli, vyžaduje to jen pár van a základní složky. Z tohoto důvodu by zemědělci a jiní distributoři čerstvých potravin mohli na svém místě vyrábět vlastní obaly. Uživatelé by také mohli vyrábět obaly doma, protože scoby roste při pokojové teplotě a nevyžaduje žádné světlo ani příliš pozornosti.

Janusz rozvinula své rostoucí obaly jako součást svých studií designu. Janusz hledá obchodní partnery, kteří by vyzkoušeli její systém.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762