Futuristické kolo CeramicSpeed nepotřebuje k pohonu řetěz

Většina jízdních kol používá řetěz, který přenáší energii z pedálů na zadní kolo a pohání celé kolo vpřed. Řetězy jsou účinné a umožňují použití vnějších ozubených kol, jenže to vyžaduje neustálou údržbu a dochází kvůli náročnému využívání k opotřebení řetězu. Vzniklo mnoho alternativních řešení, ale nyní dánská společnost CeramicSpeed ​​vyvinula kolo poháněné hnacím ústrojím zvaným Driven.

Společnost vyvinula nový pohon Driven spolu s oddělením strojního inženýrství na University of Colorado. Namísto řetězu je Driven spojen s pedály na kolech pomocí hřídele z uhlíkových vláken. Hřídel se točí o 90 stupňů od zadního kola a pedálů. Na obou koncích hřídele je 21 keramických ložisek s nízkým třením. Tato ložiska přenášejí točivý moment (rotační sílu), který vzniká pohybem pedálů přes hnací hřídel až na zadní ozubená kola. Společnost CeramicSpeed ​​tvrdí, že díky hnací jednotce, která nemá řetěz nebo přehazovačky, je Driven o více než 99 procent účinnější. Podle společnosti CeramicSpeed ​​vytváří Driven o 49 procent méně tření než klasický řetěz a přehazovačka.

Pro testování hnací hřídele postavila společnost prototyp jízdního kola s 13stupňovým systémem s hnacím ústrojím. Toto kolo bylo jedním z vítězů ceny Eurobike 2018, což je každoroční cena za nejvíce inovativní nové produkty v cyklistice.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762