Architektonické studio navrhlo moderní podobu pohřebního ústavu

Inovace v architektuře můžeme vidět od malých drobností až po monumentální stavby. Holandská architektonická firma HofmanDujardin přemýšlela o tradičním pojetí hřbitova s moderním designem.

Michiel Hofman a Barbara Dujardin z architektonického studia našli inspiraci ze ztráty svého blízkého přítele. Společně se snažili navrhnout koncept, který lépe odráží, jak lidé dávají sbohem svému milovanému. Návrh filozofie společnosti HofmanDujardin je „tvarování intuice“ nebo design založený na intuitivních, přirozených pocitech lidí. Architekti použili takové smýšlení, aby vytvořili alternativu ke konvenci, která utvářela pohřební ústav kolem tří hlavních prostorů.

První z prostorů je nazýván zeď vzpomínek a jedná se o nejvíce technologickou místnost. Celoplošné obrazovky na stěnách mohou obsahovat digitální vzpomínky na zemřelého, a to buď zaslané předem, nebo v reálném čase. Druhý prostor je středobodem stavby, kde je umístěna rakev a kde se koná ceremonie. Jeho trojúhelníkový tvar a zakřivené stěny a strop spolu vytvářejí pocit intimity pro malé i velké skupiny. Panoramatické okno dodává světlo a přirozený výhled do jednoduché místnosti. Třetí a poslední prostor je ze dřeva, které odpovídá otevřenému stylu budovy a působí tak jako prostor pro truchlící, kteří se zde po obřadu shromáždí.

Kombinace promyšleného designu a rafinovaného technologického řešení činí jedinečnou budovu vhodnou pro nový způsob loučení.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762