Navržení způsobu, jakým lidé smýšlejí, je jedním z nejúžasnějších způsobů, jak mohou technologie pomoc. Výzkumníci z Oxfordské univerzity v rámci Oxford VR optimalizovali virtuální realitu, aby pomohli těm, kteří mají strach z výšek, překonat jejich akrofobii. Tým vyvinul VR program, v němž je psychologická léčba poskytována počítačem vygenerovaným virtuálním trenérem.
Uživatelé dostávají personalizovanou léčbu, takže jsou schopni komunikovat s virtuálním trenérem pomocí technologie rozpoznávání hlasu. Náhodný výběr sto lidí se strachem z výšek dostával buď VR terapii nebo žádnou léčbu. Účastníci museli mít strach z výšek déle než 30 let. Ti, kteří dostali terapii, strávili v průměru dvě hodiny ve VR během pěti léčebných schůzek. Všichni účastníci ve VR skupině projevili nižší strach z výšek, přičemž průměrné snížení bylo 68 procent. Dále polovina účastníků VR skupiny snížila obavy z výšek o více než tři čtvrtiny.
Studie, publikovaná v The Lancet, dospěla k závěru, že psychologická léčba poskytovaná automaticky VR trenérem může přinášet velké klinické přínosy. Studie rovněž předpovídala budoucí potenciál pro řadu dalších poruch duševního zdraví.
Přestože virtuální realita byla již v minulosti součástí léčby fobií, tak to vždy vyžadovalo, aby terapeut vedl uživatele léčbou. Strach z výšek je pro jednoho z pěti lidí významným problémem v určitém okamžiku jejich života. Většina také nikdy nepodstoupí léčbu. Pokroky ve VR technologii pomáhají lidem změnit způsob, jakým smýšlejí a vymýtí oslabující myšlenky.