Polykatelný snímač umí zkoumat střevní bakterie

Nedávný výzkum začal odhalovat vztah mezi bakteriemi v našich střevech (mikrobiom) a různými nemocemi. Nyní byla dokončena nová „pilulka“, která vědcům umožní lépe studovat střevní zdraví. Pilulka, kterou vyvinuli vědci z univerzit RMIT a Monash, je vlastně polykatelná kapsle obsahující plynové senzory, mikroprocesor a bezdrátový vysokofrekvenční vysílač. Senzory mohou měřit koncentraci střevních plynů. Tyto plyny, které se uvolňují střevními bakteriemi, obsahují cenné informace o stavu různých bakterií ve střevech.

Kourosh Kalantar-Zadeh, profesor RMIT, bere současné neinvazivní metody měření střevních plynů jako spolehlivé. „Víme, že střevní mikroorganismy produkují plyny jako vedlejší produkt jejich metabolismu, ale velmi málo rozumíme tomu, jak to ovlivňuje naše zdraví,“ dodal. Kapsule mohou také pomoci výzkumným pracovníkům určit, jak konkrétní potraviny ovlivňují střeva. Počáteční studie již odhalily neznámou imunitní reakci v žaludku. Také prokázali, že dieta s vysokým obsahem vlákniny vede k vysoké koncentraci kyslíku v tlustém střevě. Kalantar-Zadeh dodal, že „tato nová informace nám pomůže lépe porozumět tomu, jak vznikají oslabující nemoci jako je rakovina tlustého střeva.“

Po bezpečných a úspěšných studiích se výzkumný tým snaží o komercializaci této technologie. Tým naznačuje, že poživatelný snímač by mohl podobně fungovat jako diagnostický nástroj pro mnoho různých poruch střev.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762