Proportunity nabízí půjčky na základě předpovědi budoucí ceny nemovitosti

Londýn je proslulý vysokými cenami nemovitostí. Průměrná cena bytu v Londýně je zhruba 475 000 britských liber. Zájemci o první vlastní bydlení zjišťují, že je prakticky nemožné, aby si mohli pořídit byt. Důvodem je to, že většina věřitelů vyžaduje složení nejméně 10 % částky z celkové kupní ceny. S tímto problémem by mohl pomoc platforma Proportunity. Společnost tvrdí, že její platforma postavená na strojovém učení umí přesně předpovědět budoucí ceny nemovitostí v různých oblastech Londýna. Na základě tohoto modelování nabízí společnost spravedlivé úvěry na získání zálohy na koupi domu v oblastech, které mají potenciál vysokého růstu.

Společnost Proportunity nabídne půjčku až do výše 15 procent ceny nemovitosti. Kromě toho mohou kupující využít tuto půjčku ke zvýšení svého vkladu, aby získali nárok na hypotéku s nižším poměrem úvěru k celkové hodnotě. Tyto hypotéky mají tendenci mít nižší úrokové sazby. Úvěrová půjčka je úročena pouze na dobu pěti let. Po pěti letech musí kupující buď dům prodat, nebo si ho nechat, a vyplatit půjčku s podílem ve výši 15 procent současné tržní ceny. To znamená, že pokud hodnota domu stoupne, částka, kterou kupující bude muset vrátit, se také zvýší. Pokud cena klesne, Proportunity přijde o část peněz.

Společnost získala financování ve výši 2,7 milionu liber. Také získali úvěr ve výši 5 milionů liber, aby mohli začít čerpat kapitálové úvěry a dále rozvíjet svou prognostickou technologii. Díky tomu lze určit nejlepší ceny na úvěry na bydlení. Tento byznys model by se dal rozšířit i mimo Londýn a uchytit například v Praze.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762