Jedním z běžných nástrojů boje proti rakovině jsou vakcíny, které stimulují imunitní systém těla k ničení nádorových buněk. Aby se spustily buňky bojující proti rakovině, nazývané T-lymfocyty, tak vědci používají malé části bílkovin, které se nazývají peptidy. Nicméně, když jsou peptidy injektovány přímo do těla, tak se rozloží dříve, než mohou dosáhnout svého cíle. Aby se tomu zabránilo, musí být peptid po vstupu do těla nějakým způsobem chráněn. Nyní výzkumníci na univerzitách v Ženevě (UNIGE), Freiburgu (UNIFR), Mnichově a Bayreuthu společně s německou společností AMSilk nejspíš našli cestu.
Výzkumníci použili syntetické pavoučí hedvábí, které je lehké a biokompatibilní. Navíc se nezničí rychle při tělesné teplotě. Peptidy jsou vloženy do hedvábí, aby se vytvořily injektovatelné mikročástice. Hedvábí vytváří kolem peptidů ochrannou vrstvu. To jim umožňuje nedotčeně dosáhnout lymfatické uzliny, kde se nacházejí T-lymfocyty. V testech bylo zjištěno, že použití hedvábných kapslí vedlo ke zlepšení imunitní reakce. Vědci se domnívají, že díky své tepelné odolnosti by tato technika mohla být také užitečná při přepravě vakcín do oblastí, kde není spolehlivé chlazení.
Podle vědců je jedním omezením velikost mikročástice, která může být zapouzdřena v hedvábí. Zatímco všechny peptidy jsou dostatečně malé k použití s touto technikou, budoucí studie se mohou zaměřit na určení, zda je možné použít techniku s většími antigeny, jako jsou ty, které se používají ve standardních vakcínách proti virovým onemocněním.