Nový přírodní bazén v Kanadě se dokáže vyčistit bez použití chloru

V kanadském městě Edmonton byl nedávno otevřen první přírodní veřejný bazén v Kanadě. Namísto použití drsných chemikálií typu chlor, je bazén filtrován pomocí zcela přírodních metod. Přírodní koupaliště Borden je jedním z řady projektů, který se snaží využívat ekologičtější materiály.

Bazénový komplex Borden se skládá z dětského brouzdaliště a většího bazénu se šikmým vstupem. K dispozici jsou také tři samostatné „pracovní“ bazény. Jedná se o filtrační rybníky. Obsahují rostliny, jako je Kosatec Kaempferův, Blatouch bahenní, Okřehek, vodní lilie, Bublinatka a Orobinec, které pomáhají okysličovat a filtrovat vodu. Tyto rostliny také poskytují biotop pro zooplankton, který konzumuje bakterie. Vrstvy žulové horniny filtrují velké částice, zatímco biofilm na vrcholu horniny filtruje menší mikroorganismy.

Údržba bazénů je delikátním vyrovnávacím činem. Existuje zákaz používání ochranných prostředků proti slunečnímu záření nebo šamponů, které obsahují fosfor, protože to může zabít zooplankton. Všichni uživatelé musí před použitím bazénu užít sprchu s teplou vodou. Nemohou také nosit do bazénu nic vyrobeného z bavlny. Navíc může být ve vodě najednou maximálně 400 lidí v jeden okamžik a maximálně 980 za den. A kdykoliv teplota vody stoupne na 29 stupňů Celsia, bazén se musí uzavřít. Navzdory těmto omezením měl bazén v prvním týdnu otevření dlouhé fronty před vstupem. Mnoho z nich se do bazénu ani nedostalo, kvůli limitu počtu lidí využívajících bazén.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762