Pomocí spreje Fabrican můžete vyrábět oblečení

Britská společnost Fabrican vytvořila novou látku ve spreji, kterou lze aplikovat na jakýkoliv povrch. Dr. Manel Torres z Imperial College v Londýně vyvinul technologii Fabrican v inovačním centru London Bioscience. Tato technologie kombinuje inženýrství, materiálovou vědu a design. Její vývojáři v současné době pracují na výrobě komerční verze produktu.

Fabrican pracuje spojováním a zkapalněním vláken za účelem výroby netkané textilie. Když uživatelé rozprašují kapalinu pomocí aerosolové nádoby nebo stříkací pistole, rozpouštědlo se odpaří a vlákna se spojí. To umožňuje bezproblémové tvarování struktury. Fabrican používá řadu různých vláken, včetně vlny, mohéru, celulózy, nylonu, uhlíkových nanovláken a bavlny. Navíc přizpůsobením vlastností každého Fabricanu lze dosáhnout různých tvarů, velikostí, textur, barev a vůní.

Je zjevné, že v módním průmyslu se tato technologie uchytí, když bude potřeba například přizpůsobení nebo urychlená tvorba oděvu. Ale Fabrican má uplatnění v řadě dalších odvětví. Doma z něj lze vyrábět ubrousky, utěrky a houbičky na mytí. Pracovníci v automobilovém průmyslu mohou pomocí Fabrican přizpůsobit a renovovat interiéry automobilů. Ve zdravotnictví je Fabrican ideální pro výrobu odlitků a bandáží. Schopnost společnosti Fabrican absorbovat olej také poskytuje potenciální využití v životním prostředí, jako je čištění po ropných katastrofách.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762