NFC snímač dokáže detekovat zkažené maso

Vědci vyvinuli metodu pro chytré telefony, které mohou varovat uživatele, když se zkazí jídlo. Tím eliminuje potřebu dat uplynutí doby nebo spoléhání se na vaše čichové či zrakové smysly. Výzkumníci z Nanjing University a University of Texas využívají plynové senzory k detekci zápachu rozkládajícího se masa.

Zařízení obsahuje senzor vyrobený z nanostrukturovaného vodivého polymeru do NFC tagu. Nanostrukturované vodivé polymery dokáží detekovat sloučeninu, která je uvolněna zkaženým masem – biogenních aminů. Pro testování efektivity NFC tagů nechali maso na 30 stupních Celsia. Pro lidský nos by úroveň biogenních aminů při této teplotě nebyla znatelná. Senzory však dokázaly úspěšně odhalit zkažené maso a také odeslat upozornění na chytrý telefon.

Kromě toho, že se jedná o užitečný nástroj pro jednotlivce, tak vědci předpokládají, že zařízení bude užitečné v potravinářském průmyslu. Přístroj může pomoci předcházet chorobám způsobeným potravinami a ukončit nejistotu ohledně toho, zda je třeba potraviny zlikvidovat. Vědci doufají, že v budoucnu zveřejní komerční verzi a plánují je přibalovat k masu. To by umožnilo spotřebitelům a dodavatelům identifikovat zkažené maso tím, že budou mít svůj telefon poblíž.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762