Společnost vytváří textilní vlákna z potravinářského odpadu

V současné době pouze 65 procent vláken používaných v textilní výrobě pochází z přírodních zdrojů. Spolu s tím je spoustu přírodních vláken vyhodí ve formě jídla. Odhady říkají, že banánový průmysl sám ročně vyprodukuje 270 milionů tun odpadu. Všechny slupky a stonky se buď spálí, nebo nechají shnít, což produkuje metan, který přispívá k globálnímu oteplování. Isaac Nichelson a jeho startup Circular Systems to může změnit tím, že přeměňuje přirozená odpadní vlákna na použitelné materiály.

Circular Systems používá tři různé technologie. Jednou z nich je Agraloop Bio-rafinérie, která přeměňuje plodiny na textil. Tento systém se zaměřuje na zemědělce, aby jim pomohl vytvořit další příjem peněz a umožnil tak, aby se z potravinářské plodiny staly hlavním zdrojem vláken. Druhá technologie, Texloop, vytváří z použitých oděvů a jiných druhů textilního odpadu nová vlákna a tkanin. Tato technologie by mohla snížit množství oblečení, které končí na skládkách. Třetí systém, Orbital, kombinuje vlákna z potravinářského odpadu a vlákna z vyhozeného odpadu, aby vytvořil nová vlákna. Toto nové vlákno je voděodolné. Podle společnosti Circular Systems už jedna velká značka sportovního oblečení projevila zájem o toto vlákno.

Nichelson se inspiroval z procesu výroby, kde se používá velké množství toxických chemikálií. On a jeho partneři cítili, že je vhodná doba pro textilní průmysl, aby skoncovala s chemickou výrobou. Společnost Circular Systems získala od H&M Foundation grant ve výši 350 000 USD v rámci Global Change Award.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762