Slováci vyvinuli ponožky z protiklíšťového vlákna

Parazitologický ústav Slovenské akademie věd (SAV) na letošní výstavě Agrokomplex představil prototyp vlákna PROLEN Tickfree spoločnosti Chemosvit Fibrochem, který je modifikací na bázi přírodních látek s repeletním účinkem proti klíšťatům. Návštěvníci Agrokomplexu tak mohou vidět i první komerční výrobek vyrobený z tohoto vlákna. A tím jsou ponožky.

Součástí expozice je i ukázka bucoucích oděvních doplňků pro lidi a postrojů pro domácí zvířata s protiklíšťovou ochranou, které jsou momentálně testované partnery projektů na Univerzitě P. J. Šafárika v Košicích, Přírodovědecké fakultě pod vedením etologa Igora Majlátha a na Univerzitě veterinárského lékařství a farmácie v Košicích tímem Branislava Peťka.

Polypropylénové vlákno proti klíšťatům obsahuje látky, které mají odpuzovat klíšťata. Drobný parazit by měl získat pocit, že není na vhodném hostiteli. Ponožka samotná nezabrání, aby sa na člověka klíště přichytlo. Měla by ho však odradit od dalšího pohybu, kterým by se přesunul k pokožce člověka.  Při styku z vláknem by měl odpadnout.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762