Nová technologie umožňuje 3D tisk ve vesmíru

Pokud chtějí lidé úspěšně postavit základnu na Měsíci, bude nutné, aby uměli ve vesmíru vyrábět náhradní součástky. Měsíční prach má podobnou složení jako suroviny používané k výrobě keramiky. Výroba keramiky v prostředí mikrogravitace ve vesmíru je však velmi obtížná. Materiály z vláken, které se v současné době používají v experimentech na výrobu kosmických výrobků, nevytvářejí výrobek dostatečně přesný, aby mohl být použit jako součástka do přístroje. Jemné částice materiálu jsou obtížně kontrolovatelné, protože se snadno vznášejí v prostředí mikrogravitace. Nyní tým v Technology and Engineering Center for Space Utilization na Čínské akademii věd vyvinul technologii, která ve vesmíru umožní přesný 3D tisk.

Tým nejprve smíchal jemný prášek do podoby pryskyřice, aby vytvořil pastu, která volně nepoletuje v mikrogravitaci. Tato pasta pak může být použita při 3D tisku. Při experimentech pod mikrogravitací vytvořili týmy jak keramické, tak i kovové vzorky. Vzorky kovů byly vytvořeny nejprve 3D tiskem keramické formy. Na výrobu šroubu a malého klíče byla použita speciální technika odlévání kovů. Tým naznačuje, že technologie může být nakonec použita pro rychlou výrobu polovodičů. Kromě optických součástí a mikro-elektromechanických systémů používaných při průzkumu vesmíru.

Zatímco tiskárny používané při zkouškách vyžadují lidskou činnost, dlouhodobým cílem týmu je vyvinout stroje, které mohou produkovat materiály autonomně. A to jak na Měsíci, tak na Marsu. V posledních letech je rostoucí zájem o průzkum vesmíru. Inovace v této oblasti zahrnují solární pohon, který je schopen dosáhnout stratosféry a satelit vybavený Arduino, na kterém si někdo může pronajmout čas pro své experimenty.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762