Hybridní solární panely dokáží shromažďují energii ze slunečních paprsků i deště

Vědci z čínské univerzity Soochow vyvinuli elektrodu, která využívá energii z dešťových kapek dopadajících na solární panely. Inovátoři se snaží najít způsob, jak vytvořit solární panely efektivnější tím, že budou využívány víceúčelově. Jiný tým vědců v Číně použil grafen pro výrobu stovek mikrovoltů solárních článků ze simulovaných dešťových kapek. Protože déšť obsahuje sůl i vodu, tak grafen na solárních článcích přitahuje pozitivní ionty soli. Výsledkem jsou dvě zcela oddělené vrstvy iontů – jedna pozitivní a jedna negativní. Energie generovaná dopadem dešťové kapky může být uložena mezi dvěma vrstvami iontů. Vědci zjistili, že účinnost dešťové vody na solárním panelu pokrytém grafenem činí až 6,53 procenta. To stačí k vytvoření stovek mikrovoltů elektrické energie.

Zařízení týmu z univerzity Soochow generuje elektřinu i v noci, pokud tedy prší. Dělá to prostřednictvím triboelektrického nanogenerátoru (TENG). TENG převádí mechanickou energii na elektřinu. Vědci tvrdí, že prototyp by mohl vzniknout za tři až pět let.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762