Cyklisté se mohou vyhnout zranění díky této vestě od automobilky Ford

Cyklisté versus auta je neustále žhavé téma ohledně bezpečnosti a je většinou katalyzátorem vyhrocených diskusí o používání silnic, uplatňování zákonů a danění. Jenže lidé jsou teď informováni o tom, že budoucnost je v inteligentních městech s autonomní mobilitou, jenže infrastruktura 20. století pořád nestíhá potřeby lidí z 21. století.

Před několika lety Ford informoval svůj přechod na společnost zaměřenou na mobilitu. Skupina inženýrů v evropské pobočce Fordu, kteří jsou také nadšenými cyklisty, spojila své zkušenosti z automobilového průmyslu s touhou udělat cyklistiku bezpečnější a intuitivnější. Vyvinuli cyklistickou vestu, která integruje senzorické navigační prvky, které pomáhají cyklistům upozorňovat ostatní na silnici, stejně jako u motoristů, že mění směr.

Prototyp je nositelný, který je zaměřen na navigaci a bezpečnost. Vesta je propojena s chytrým telefonem a podporuje navigační aplikace. Rukávy jsou vybavené soustavou směrových světel a vibračních polštářů, které upozorňují cyklisty, kdy a jakým směrem se mohou otáčet, a mohou být také použity k signalizaci motoristů o úmyslu zatočit. V zadní části vesty je LED pás, který funguje jako brzdové světlo.

Plášť byl vyvinut s úmyslem umožnit cyklistům navigaci na neznámé trase, aniž by se museli dívat na svůj telefon při jízdě nebo častých zastávkách ke kontrole, zda jedou správně. Ford na tomto oblečení spolupracoval se značkou LUMO a softwarovým vývojářem Tome.

Fordův zájem o koncept inteligentní bundy není stát se výrobcem a prodejcem. Hodnota podle Fordu spočívá v dalším porozumění současného stavu mobility a výzvách při současném soužití vozidel, cyklistů a chodců. To, že vozidla a cyklisté musejí v současné době sdílet stejnou silnici, není řešení problémů, ale Ford se chce pokusit alespoň stávající problémy v krátkodobém horizontu. Některé znalosti získané v této oblasti by mohly informovat vývoj technologií v budoucích vozidlech Ford, aby lépe rozpoznali a komunikovali s cyklisty prostřednictvím vizuálních podnětů nebo blízkého snímání.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762