Plně automatizovaná restaurace Spyce vám sama připraví jídlo

Spyce je nová restaurace v Bostonu, která představuje první kompletní robotickou kuchyni na světě. Stojí za ní čtyři studenty z Massachusettského technologického institutu. Koncept zpočátku běžel v jedné ze školních jídelen, ale studenti spolupracovali s michelinským šéfkuchařem Danielem Bouludem, aby jej zpřístupnili veřejnosti.

Automatizovaný zážitek začíná u kiosku, kde si zákazníci z menu vyberou jeden ze sedmi druhů obilí, které si pak můžete doplnit o další ingredience. Po zadání objednávky se miska naplní chlazenými ingrediencemi v zadní části restaurace a vysype se do varných woků, kde se po dobu tří minut připravují při vysokém ohni. Po dokončení se wok sám přesune, aby se jídlo přeneslo do misky na jedno použití a očistí proudem horké vody. Na závěr se do toho už musí vložit člověk, který uzavře misku víkem a přilepí štítek.

To však neznamená, že v restauraci nejsou kuchaři. Ve skutečnosti je potřeba několik kuchařů, kteří krájejí a rozdělují ingredience. Dále je zde průvodce, který pomáhá zákazníkům projít správně objednávkovým procesem. Objevilo se samozřejmě několik kritiků a obavami, že lidé přijdou o práci kvůli této automatizaci. Ale lidé ze Spyce tvrdí, že tento přístup umožní lidem více produktivnější a zajímavější role, zatímco roboti se postarají o jednodušší úkoly.