Kartónové stany redukují odpad vyprodukovaný návštěvníky festivalu

Blíží se festivalová sezóna a tím pádem i každoroční záplava odpadků po návštěvnících festivalu. Což zahrnuje i tísíce levných stanu, které skončí na skládkách a plýtvá se tak zdroji. Holandská společnost KarTent ale přišla s udržitelným řešením – kartonovým stanem. Stan nedávno získal prestižní ocenění Red Dot Design. Jsou určeny k hromadnému nákupu a přepravě na místo konání festivalu. Po skončení hudby společnost také zajistí demontáž a recyklaci stanů.

KarTent tvrdí, že každý stan dokáže absorbovat až 400 % své vlastní hmotnosti ve vodě, a přesto si zachová svou strukturální integritu. Karton zůstává chladnější než tradiční stany během horkých dnech. Jan Portheine, spoluzakladatel společnosti KarTent, vysvětluje, že stany jsou mnohem silnější než běžné lepenky. Navíc nemají „žádný povlak, aby se zajistilo, že jsou plně recyklovatelné. Během akce budete v suchu, protože voda nikdy nepronikne a struktura stanu se neztratí.“ Společnost tvrdí, že KarTent je energeticky účinnější než standardní festivalový stan. Při jeho výrobě je potřeba pouze polovina množství oxidu uhličitého.

Dalším zábavným prvkem je, že stany mohou být opatřeny festivalovými logy nebo mohou být vyzdobeny pro návštěvníky festivalu. Značka KarTent se v loňském roce představila v Austrálii na festivalu Yours and Owls ve Wollongongu a nyní se používají i na jiných festivalech v evropských zemích. Společnost doufá, že se ještě rozšíří a uvede nové produkty, jako jsou lepenkové krabice, odpadkové nádoby a paletové boxy vyrobené z recyklovaných kartonů.