Jakým směrem se ubírá maloobchod značky Apple

Angela Ahrendts má na starosti pobočky značky Apple, tato šéfka maloobchodu je mimochodem nejlépe placenou manažerkou společnosti Apple. Pod jejím vedením se proměnit maloobchod tak, že propojuje lidi, inspiruje učení a odemyká kreativitu. Její přednáška na festivalu Cannes Lions byla o cestě prodejen Apple k obohacování životů. Angela hned v úvodu odkázala na Steva Jobse a jeho strategii, když představoval iPad 2:

“It is in Apple’s DNA that technology alone is not enough—it’s technology married with liberal arts, married with the humanities, that yields us the results that make our heart sing.”

To je důvod, proč Angela chce mít velký vliv na lidstvo, protože je to možná jejich práce, aby polidštili technologii. Apple se vždycky vyvíjel hardwarově. Máte tu Mac, iPhone, iPad, Apple Watch apod. Ale pak začal Apple fušovat do hudebního průmyslu a přišel s Apple Music a dalšími softwarovými řešeními. Už to nebylo jen o hardwaru. Začali vytvářet hardware i software. A když si to vezmete, prodejny Apple jsou v podstatě největším produktem značky. Je to jejich hardware a to, co se odehrává uvnitř, je jejich software.
Každoročně navštíví webové stránky apple.com miliarda lidí. Ale na světě je 500 prodejen Apple a 500 milionů lidí je ročně navštíví. Každý, kdo je fanouškem, ví, že nejrychlejší způsob, jak získat produkt od Apple je právě v jejich prodejnách. Jak toho tedy využít pro učitele, podnikatele, zákazníky a další uživatele? To byla otázka, kterou si Angela Ahrendts kladla. Jak prostý hardware doplnil o software, který zlepší zážitek pro všechny uživatele napřič všemi kanály.
A tak vznikla iniciativa Today at Apple, která sází na jednu z nejkrásnějších vlastností člověka – zvědavost. Díky této iniciativě můžete objevit nové možnosti, které vám produkty Apple nabízí a rozvíjet svou kreativitu.

Jelikož Apple často prezentuje své produkty jako skvělý vzdělávací nástroj, tak se zrodila i akce Teacher Tuesdays, kde značka Apple spolupracuje s učiteli a prezentuje jim nové způsoby, jak interagovat se studenty a přinášet nové zábavné učební metody pomocí iPadu.

Apple’s DNA is creativity. But like every great company, they want measures on things as well.

V další části přednášky se Angela Ahrendts zaměřila na svůj nový cíl, který by mohla měřit. Cílem značky se tak stalo „human connection“. Ve světě nadcházející umělé inteligence a automatizace musí Apple najít cestu, jak inspirovat lidi k novému učení, kódování atd. Apple se tak musí stát místem pro lidské spojení, protože značka může být největší platformou na světě, která obohacuje životy lidí. To je důvod, proč chce značka měřit lidské spojení, protože když pomůže lidem odemknout jejich kreativitu, tak se to může projevit v samotné značce. Ať už v mobilních aplikacích nebo prodejnách Apple Store.
Pokud patříte mezi ty lidi, kteří si myslí, že budoucnost je v online nakupování, a ne v kamenných prodejnách, tak zde se Apple opírá o data z McKinsey výzkumu, podle kterých v následujících 5 letech bude 75 % bude sice nakupovat online, ale stále 75 % veškerého byznysu bude ve fyzických prodejnách. Takže maloobchod nikam nezaniká. Jen se bude vyvíjet.
Když byl otevřen Apple Park, tak z něj byli všichni nadšení. Proto nyní značka využívá veškeré věci i v obchodech. Stejný nábytek, stejný koberec, stejné sklo. Díky těmto detailům vždy budete mít pocit, že jste v jedinečném prostoru značky Apple. S tím se budete setkávat čím dál častěji, protože Apple si dal za cíl zlepšovat veřejný prostor.
Vezměte si například Piazza Liberty v italském Miléně. Bylo zde divadlo, které se neustále kvůli nezájmu zavíralo. Toto náměstí nebylo nějak vyhledáváno. Apple se proto rozhodl tomuto místu pomoc a do podzemí, kde původně bylo divadlo umístí svůj nový Apple Store. Divadlo přesune nad zem a bude zde umělecké dílo v podobě obří skleněné kostky, která přes den bude fungovat jako fontána a přes večer se na ní bude promítat, aby divadelní dědictví stále žilo. Náměstí se proměňuje v krásný veřejný prostor, který je sdílen mezi městem a značkou Apple.

Dalším příkladem je Carnegie Library v americkém městě Washington D.C. Tato budova se roky nerenovovala. Když se Apple rozhlížel po nemovitostech ve městě, tak všude byly různé nové projekty. Jenže když vstoupili do této knihovny, která byla postavena pro veřejnost kvůli vzdělání, ale nyní chátrala.

Angela Ahrendts pořídila několik fotografií budovy a přesvědčila senátora Tima Kaineho, aby Apple mohl provést renovaci této krásné knihovny, která se otevře na konci tohoto roku a bude se jednat o největší učebny pro učitele a každé dítě, které se bude chtít naučit něco o kreativním umění.

I think it’s important that the largest tech company in the world invest make the largest investment in humans in the world, right?

Na závěr přednášky Angela Ahrendts dodala, že je důležité zachovávat naše dědictví naživu a nenechat jej zchátrat. Jedním z cílů značky je totiž vytvořit svět lepší, než doposud je.

Zdroj fotografií: Cannes Lions