Jak bude umělá inteligence formovat budoucnost Hollywoodu

Umělá inteligence je dalším z trendů, kolem kterých se točí letošní ročník Cannes Lions. Přednáška společnosti Quantcast se zaměřila zejména na to, jak by se v budoucnu mohla využít umělá inteligence v oblasti zábavy.

Začátek přednášky započal Peter Day, Chief Technology Officer společnosti Quantcast, který hovořil o umělé inteligenci jako takové. Ta totiž je už běžnou součástí našich životů a dokáže v lecčem zlepšit naše životy. Vezměte si například termostat Google Nest, který je schopný se učit naše preference a poté už automaticky nastavovat vše podle toho, jak to máte rádi. Zatímco běžné termostaty jsou komplikované a mají například jen 3 přednastavení.

Machine learning gives computers the ability to „learn“ without being explicitly programmed. 

Peter Day často odkazoval na různé projekty s umělou inteligencí, která umí rozpoznat kočky. To se nedávno posunulo na další úroveň a umělá inteligence dokáže vytvořit fotorealistickou kočku na základě vaší kresby, i když nakreslená velmi mizerně. To ukazuje další možnosti, které se mohou v budoucnu objevit. Vezměte si například, že klientovi se sice líbí fotografie letní krajiny, kterou chcete použít. Ale více by se mu líbila, kdyby byla krajina zasněžená. Umělá inteligence bez problémů vezme vaší letní fotografii a upraví ji tak, aby se z ní stala zimní krajina.

Tři cesty, kde může umělá inteligence změnit kreativitu

  1. Umělá inteligence dokáže automatizovat automatizovatelné
  2. Umělá inteligence dokáže hledat vzorce
  3. Umělá inteligence jako spolutvůrce

Aby Peter Day o tom přesvědčil diváky v sále, tak si na pódium přizval Kirana Bhata, který je spoluzakladatel a CTO společnosti Loom.ai. Kiran Bhat mimochodem získal Oscara za technické úspěchy v oblasti filmu. Se svými bývalými kolegy v ILM vyvinul facial performance-capture system. Což je helma, která snímá tváře herců a převádí je do animované postavy. Příkladem je například Hulk z Avangers, kde technologie snímala obličej Marka Ruffala.

Kiran Bhat v úvodu své řeči mluvil o historii animace, kdy se všechno dlouho vyrábělo a animovalo. V dobách Jurského parku se musela používat kamera a geometrická rekonstrukce. V současné době už to došlo tak daleko, že se můžete setkat i s digitálním makeupem (Mladý Kurt Russell ve filmu Guardians of the Galaxy 2). Kiran Bhat po své zkušenosti v Hollywoodu se rozhodl založit Loom.ai, kde kombinuje neuronové sítě a VFX.

Kde umělá inteligence pomůže Hollywoodu

Na závěr přednášky se Kiran Bhat podělil o to, v jakých oblastech může umělá inteligence přispěchat na pomoc Hollywoodu. Jedna z nejdůležitějších oblastí je snížení výrobních nákladů. Místo náročného modelování postav stačí zvolit fotografii a umělá inteligence se postará o zbytek.

Druhou oblastí, kde umělá inteligence může zvýšit zážitky s filmem, jsou hollywoodské postavy na masovém trhu. Každý s mobilem v ruce se může vžít do filmové postavy a vytvářet uživateli generovaný obsah, který tak zvyšuje awareness.

Třetí a poslední oblastí, kde mohou hollywoodská studia těžit z umělé inteligence, je personalizovaný 3D obsah pro komunikaci a zábavu. Představte si například, že filmové postavy mohou v krátkém čase reagovat na libovolnou událost. Může například poslat vzkaz konkrétnímu uživateli na Twitteru.

Necháme se překvapit, kam se nakonec Hollywood posune a co všechno v budoucnu přinese fanouškům.