Dokáží behaviorální vědy zachraňovat životy?

Jestli bychom si měli tipnout, co bude jedním z trendů na letošním festivalu Cannes Lions, pak bychom rozhodně sázeli na behaviorální vědy. Jedna z prvních přednášek v rámci Lions Health nesla název Can Behavioural Science Save Lives? Dr. Paul Chadwick z UCL Centre for Behaviour Change, Corrina Safeio a Stuart Hehir z agentury Pegasus.

Přednáška ukázala možnosti, které se naskytnou, když behaviorální vědy spolupracují s kreativitou. Díky tomu vznikl plánovací model zvaný CHANGE, který se soustředí na tři základní pilíře behaviorální vědy (motivace, schopnost a příležitost). Díky tomu kreativci vědí, na co se mají zaměřit, aby jejich kreativa měla dopad a změnila chování lidí.

 

Jak to to funguje v praxi?

Aby nám agentura Pegasus ukázala, jak využívá tento svůj model CHANGE v praxi, tak představila svou kampaň pro neziskovou organizaci Samaritans. Z jejich modelu vzešel brief, kde bylo zadáním zabránit sebevraždám na vlakových nástupištích.

Z výzkumů vzešlo, že když má člověk příležitost si s někým popovídat, tak to předchází ke sklonům k sebevraždě. Problémem je, že lidé nemají sebevědomí promlouvat k cizím lidem a nevědí, co vlastně říct.

Z Behaviour Change Wheel se tedy zaměřili na role-modeling z psychologické části „schopnost“, dále byla podstatná přesvědčovací (persuasion) část z „příležitosti“ a z motivace šlo zejména o schopnost něco udělat (enablement).

Z toho vzešla propozice: Small talk saves lives.

Na základě tohoto briefu vzešla kampaň rozdělená do tří částí:

  1. Vizuály s otázkami, které způsobily záchranu života. Tato část se zaměřila na schopnost role-modelingu.
  2. Formuláře pro lidi, kteří přemýšlejí o sebevraždě (enablement).
  3. Online video s přesvědčovací částí, které ukazuje, jak jednoduché je zachránit život člověka na vlakovém nástupišti.

Video na Facebooku mělo nakonec 2 miliony zhlédnutí a celá kampaň se setkala s velmi pozitivními ohlasy. Takže agentury by rozhodně měly vyzkoušet behaviorální vědy v praxi, protože odpovědí na otázku v nadpisu článku je rozhodně: Ano!