David Droga: V reklamě jsou nejdůležitější emoce

Festival Cannes Lions začal ve velkém stylu, protože hned první přednášku v největším sále měl David Droga. Jeho one man show byla z převážné části o jeho kariéře, kdy se chtěl stát spisovatelem, ale cesta ho zavedla do světa reklamy. Začínal jako copywriter a postupně si prošel agenturami Omon, Saatchi & Saatchi, Publicis, až si založil vlastní agenturu Droga5.

Ke konci přednášky se však David Droga zaměřil na reklamní průmysl jako takový. Během více než dvacetileté kariéře v reklamě, kdy se setkal s inspirujícími lidmi a mohl pracovat na úžasných kampaních, pochopil, že jednoduchost nejlepších nápadů a ambice toho nejlepšího z emocí se nezměnila.

Samozřejmě průmysl se rychle mění, pokud jde o technologické očekávání. Ale čistota toho, co děláme, co se snažíme pohánět, je snaha být vždycky upřímný. Naše kultura stojí poprvé před výzvou a musíme se pořádně podívat na to, kým jsme. David Droga vždycky říkal, že ta nejlepší práce pokrývá všechny praskliny.

Great work covers all cracks.

Ale pak si uvědomil, že všechny dobré práce téměř pokrývají praskliny. Když se zaměříte na širší měřítko, tak si uvědomíte, že věci nejsou jako vy nebo vám nerozumí. David Droga zmínil, že když jel z Carlton hotelu na svou přednášku. Na hotelu byl velký masivní transparent, který překrýval některé pokoje a zakrýval krásnou stavbu. A to je důvod proč lidé nenávidí reklamu.

It serves no purpose. It’s selfish. It’s interrupting.

Naším úkolem jako lídrů je třeba se ujistit, že lidé chápou, co je v reklamě určeno pro ně. Proč by se o ni měli zajímat. David Droga se rozhodl ukázat práci, která porušila všechny pravidla, které jsou většinou na festivalu Cannes Lions vidět. Je dlouhá, nemá šest vteřin, je o lidech, není mnohovrstevná apod. Jenže David je posedlý emocemi, které pohnou lidmi, jak se lidé cítí. A o tom to celé je. Dobrá reklama je niterná.

The very best stuff we do it makes people feel, it touches people, the best advertising is visceral. 

Jedná se o kampaň pro aukční dům Christie’s. Respektive o aukci Da Vinciho obrazu Salvator Mundi (Spasitel světa). David Droga zrovna četl knihu od Waltera Isaacsona, který napsal skvělou biografii o tomto italském malíři, a rozhodl se vytvořit kampaň, jenž půjde proti všem trendům v reklamě. Proto se Droga5 zaměřila na sílu samotného díla, a nikoliv dílo jako takové. Umístili do galerie skrytou kameru, která sledovala skutečné reakce lidí dívajících se na obraz.

Klient si myslel, že se dílo prodá za 70 milionů dolarů, ale nakonec se cena vyšplhala na 450 milionů dolarů. David Droga si po této reklamě myslí, že už nikdy nevytvoří něco tak krásného jako tuto kampaň, ale pokusí se o to. Protože naším cílem je dělat úžasné věci, které pohnou lidmi.

Zdroj obrázků: Cannes Lions (Marian Brannelly)