Snímač na zubu dokáže monitorovat, kolik sníte jídla

Vědci vytvořili snímač o velikosti 2×2 mm, který se umístí na přední zub člověka. Tento snímač dokáže rozpoznat sůl, glukózu a alkohol z jídla, které konzumujete, a monitoruje tak příjem vašeho jídla. Informace pak předává bezdrátově na chytrý telefon. Autoři věří, že v budoucnu budou tyto snímače schopny odhalit rozsáhlou řadu živin a chemikálií.

Ačkoli v současnosti existuje podobná technologie, inženýři z Tufts University za tímto zařízením chtěli vytvořit něco, co bylo se snadno přizpůsobilo a bylo stěží viditelné. Malý senzor na zubu by tak mohl být účinným způsobem, jak sbírat informace o stravování.

Senzory se skládají ze tří vrstev: vnitřní, která vstřebává jakékoliv živiny nebo chemikálie pro detekci a dvě vnější vrstvy, které se skládají ze zlatého čtverce. Díky tomu zařízení funguje jako anténa, která přijímá a vysílá rádiové vlny. Snímač se mění na základě toho, co centrální vrstva zachytí a vysílá různá spektra rádiových vln. Ty ukazují na to, které živiny přichází do kontaktu se zubem.

Vědecký tým se domnívá, že tento zubní senzor bude schopen pomáhat současným a budoucím lékařským výzkumům. Tato technologie může pomoci při vytváření přímých korelací, které předtím lidé nemohli definitivně prokázat.