V současné době je na světě více než 8000 agentur, což znamená, že na zemi existuje i spoustu plannerů. Account planneři, brand planneři, behavioral planneři a samozřejmě strategic planneři. Nenechte se však zastrašit všemi těmito názvy. V mnoha případech se jedná jen o názvosloví. Různé agentury přicházejí s různými názvy pro své plannery, protože chtějí využit tyto chytře nazvané pracovní pozice, aby se odlišily od jiných agentur na trhu. Pravdou však je, že všichni planneři dělají totéž. Existují však nepatrné rozdíly mezi těmito plannery:
Account planner
Account planner je obvykle považován za „hlas spotřebitele.“ Vaším úkolem je dát zákazníky do středu komunikačního procesu a zjistit, co přesně musí značka říkat, aby spotřebitelé a influenceři skutečně věnovali pozornost vašemu sdělení, a nakonec změnil své chování.
Media planner
Media planner je zodpovědný za výběr těch nejlepších možných touchpointů, aby kampaň oslovila zákazníky v těch nejlepších a nejvlivnějších okamžicích. Pokud jsou account planneři zodpovědní za to, co potřebujeme říct, pak jsou media planneři zodpovědní za zjištění, kde a kdy to potřebujeme říct. To znamená, že media planneři a kreativní oddělení jdou ruku v ruce a neustále se ovlivňují. Někdy může mediální plán ovlivnit konkrétní kreativní myšlenku. V jiných případech může kreativní nápad vést ke zcela odlišnému a jedinečnému mediálnímu plánu.
UX planner
User Experience Planner (neboli zkráceně UX planner) je novým typem plannera, který se objevuje v digitálních agenturách (wireframy webových stránek, návrh aplikací, user flow atd.). Vzhledem k tomu, že se čím dál více kanálů stává interaktivním a kampaně jsou čím dál více o dialogu, tak na řadu přichází UX Planner, aby vytvořil tyto nepřetržité zpětné vazby mezi kanály. Proto musí mít UX planner důvěrné znalosti o rozhodovacích procesech spotřebitelů a technologiemi, které používají.
Data planner
Jak už název napovídá, tak primárním úkolem data plannera je práce s daty. Jeho největší předností je to, že rozumí číslům a dokáže z nich vyčíst příběh, na kterém lze postavit strategii. Zároveň pomáhá klientům i kolegům v agentuře intepretovat data srozumitelnou formou. Data planner zároveň musí přesvědčit klienta, že s nasbíranými údaji mohou mít vliv na své podnikání. Většina lidí vnímá data plannera jako člověka, který jen připravuje grafy z čísel. Ale ve skutečnosti dokáže s daty odhalit insighty o chování uživatelů, které mohou potenciálně změnit způsob podnikání. A zároveň identifikovat věci, které by klient měl přestat dělat. To je často rozhodující pro směr celkového podnikání klienta.
Ať už je to, jak chce, tak bez ohledu na to, jaké adjektivum se objeví před vaším titulem „planner“, tak nejdůležitější, co můžete udělat, je úzce spolupracovat se všemi kolem sebe – kreativci, vývojáři, accounťáci, stážisté – abyste získali lepší porozumění postojů, vnímání a chování spotřebitelů, se kterými se vaše značka snaží mluvit.
Jak už z názvu blogu napovídá, tak se tady budu primárně zaměřovat na roli strategic plannera.