Kdo je sakra ten planner?

Před několika lety jsem pracoval pro jednu velkou reklamní agenturu, kde jsme měli velmi blízký vztah s klientem, se kterým jsme občas zašli na večeři. Jednoho večera jsme se začali bavit o tom, jakým pracovním nástrojem bychom definovali naše pracovní pozice. Account director byl označen jako nůžky na živý plot. Klient označil jednoho ze svých lidí perlíkem. A když přišla řeč na plannera, tak si nikdo nebyl jistý, k jakému nástroji jej přirovnat. Po rozsáhlé debatě bylo rozhodnuto, že planner je ekvivalentem jakéhosi tajemného a poněkud komplikovaného nástroje z 19. století, který sice vypadá impozantně, ale v každém vyvolá obavy, co přesně je jeho účelem a jak se používá.
Nebylo to poprvé, co jsem byl svědkem rozpaků kolem role plannera. Od klientů přes kreativce až po samotné plannery. Kolem této profese existuje spoustu nejasností. Možná je to tím, že samotní planneři nemají jednotnou standardní definici této profese.
Pokud se zeptáte deseti různých plannerů o jejich roli a odpovědnosti, tak s velkou pravděpodobností dostanete deset různých odpovědí. Pravdou je to, že většina plannerů se klikatou cestou dostala k této profesi přes řadu jiných pracovních pozic.
Tak co tedy přesně dělají planneři? Jak dokážeme najít ty skryté insighty, které se skrývají v hlubinách psychologie a lidského chování, a přeměňujeme je na něco, z čeho lze udělat úžasnou kampaň? O tom přesně bude tento blog. Protože plánování ve skutečnosti není nic tajemného. Je to velmi specifická sada dovedností, doplněná o empatii a zvědavost. Plánování ve své podstatě je schopnost vyprávět příběhy. A jak všichni dobří vyprávěči příběhů vědí, s dostatečnou praxí a dostatečným zdokonalováním z toho vzejde řemeslo, které se může pozvednout na úroveň umění.
Tento blog se ale netýká umění nebo teorie strategického plánování. Nejedná se ani o to, jak by plánování mělo fungovat v ideálním světě. Jedná se o praktického průvodce, který vám poskytne zákulisní pohled na to, o čem plánování vlastně je. Samozřejmě nebudou chybět ani reálné příklady, abyste viděli, jak jsou na denní bázi budovány reklamy, kampaně a značky.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762