Náplast od Gatorade dokáže zjistit, když jste dehydratovaní

Značka Gatorade sestavila nositelné zařízení, které měří pot, aby zjistilo, zda je člověk dehydrovaný. Aktuálně nepojmenované zařízení je dodáváno ve formě silikonové náplasti. Uvnitř se nachází velmi malé mikrofluidní trubičky, kterými protéká pot do různých komor. Uvnitř každé komory je barvivo, které je vysoce citlivé na koncentraci chloridu v potu, což je ideální ukazatel ztráty minerálů. Díky tomu lze rychle stanovit hladinu ztráty elektrolytu a dechydratace.

Na rozdíl od jiných zařízení se vynález Johna Rogerse z Northwestern University nespoléhá na elektroniku. Místo toho zařízení používá činidlové a mikrofluidní kanály, které řídí tok potu a barvou dávají zpětnou vazbu. Podle webové stránky Northwestern University dokáží první verze projektu měřit v několika úrovní tréninku.

Dr. John Rogers a jeho tým na McCormick School of Engineering už mají mnoho zkušeností s výrobou takových zařízení pro značky. Například pro kosmetickou značku L’Oreal vyrobil malý knoflík, který monitoroval UV záření. Náplast na monitorování dehydratace byla vyvinuta Výzkumném institutu Gatorade Sports Survey. A na rozdíl od většiny ostatních wearable konceptů může být tento produkt k dispozici během roku.