Africká návrhářka vytváří oblečení pro zrakově postižené

Oblečení, které se rozhodneme nosit, je svým způsobem jakési sebevyjádření. Může se jednat o barvy, střih, nebo ozdobné oblečení, které se nám líbí a o čem si myslíme, že na nás vypadá dobře. Jenže tento ranní rituál je o něco komplikovanější a méně zábavný pro lidi se zrakovým postižením. Proto se jihoafrická návrhářka Balini Naidoo rozhodla vyřešit tento problém. Navrhla oblečení, které nejenže vypadá skvěle z dálky, ale komunikuje s nositelem pomocí dotyku.

Oblečení je většinou v jednoduchých a neutrálních barvách, takže jednotlivé kusy navzájem fungují dobře. Naidoo navíc do oblečení integrovala Braillovo písmo, takže nositelé dokáží identifikovat oblečení a zorientuje se v tom, co má před sebou ještě předtím, než si to vezme na sebe. Kromě toho, že nyní nevidomí mají aktivnější roli při výběru oblečení, označení oděvu pomocí Braillova písma jim navíc pomáhá oblékat se samostatně. Naido se podle školního webu inspirovala doma:

„Mít doma člena rodiny, který je zrakové postižení, mi pomohlo si uvědomit, čemu čelí nevidomí. Každodenně se potýkat s identifikací oblečení a oblékat se bez pomoci je velmi náročné. Zde v Jižní Africe je mezera na tomto trhu.“