Lavičky od automobilky Audi dokázaly monitorovat stav italského městečka

Co kdyby městské vybavení dokázalo shromažďovat údaje o stavu města? Přesně z toho vzešla myšlenka, která byla představena v italském horském městě Cortina d’Ampezzo. Automobilka Audi pověřila společnost Point Architects, aby navrhla řadu laviček s integrovanými senzory, které nejen shromažďují, ale zároveň zobrazují údaje týkající se okolí.

Audi uzavřela partnerství s magistrátem města, aby podpořilo vznik lokální inovační laboratoře. Tento projekt vznikl za podpory Cortina 2021 Foundation, což je organizace, která zde bude roku 2021 pořádat v roce Mistrovství světa v alpském lyžování. Cílem projektu Digital Points je zvýšit povědomí veřejnosti o místním ekosystému a shromáždit data, která by mohla být použita k mapování změn zdejšího prostředí.

Každá lavice sledovala klimatické podmínky, hluk a sluneční aktivitu. Získané informace se v reálném čase zobrazovaly na velkých obrazovkách. Lavičky poháněla elektrická energie, kterou sbíraly pomocí solárních panelů. Nasbírané množství energie se zobrazovalo pomocí světelných trubek, ty měnily barvu v závislosti na množství shromážděné energie.

Některé lavičky sloužily také jako bezplatný Wi-Fi hotspot a nabíječka telefonů pomocí USB portů. V průběhu zimy lavičky dokonce nabízely vyhřívané sedačky. Tyto lavičky byly nainstalovány jen dočasně, ale tímto způsobem značka Audi odkomunikovala, že v okolí nabízí trvalou síť stanic pro nabíjení elektromobilů.