Virtuální realita pomáhá odhalovat zájmy autistických dětí

Startup VR_Musashi zaměřující se na virtuální realitu se spojil neziskovou organizací Pink Crocodile a společně vyvíjí aplikaci pro děti s poruchami autistického spektra. Díky virtuální realitě je totiž možné zjistit, kam se děti v místnosti dívají, co zaujalo jejich pozornost a jak dlouho jim zájem vydrží.

Na projektu spolupracují i lékaři a odborníky, kteří mají s prací s autistickými dětmi zkušenosti. Společně s tím pracují i s řadou zahraničních studií a projekt už má první výsledky. Pomocí virtuální realitě se jim podařilo například zjistit, že děti, které jsou zapálené pro jízdní řády, se umí stejně nadchnout i pro hudbu. Děti s autismem si totiž neumějí konkrétně říct, co je baví. Kvůli tomu se jejich okolí nemá šanci dozvědět, co je opravdu zajímá. Virtuální realita by tak mohla být zdrojem, který to pomůže zjistit.

Funguje to tak, že v prázdné místnosti umístíte například deset věcí a každá z nich něco symbolizuje. Podle toho, co nejvíce upoutá pozornost dítěte, se dá zjistit, co ho zajímá a na základě toho se to dá modifikovat dál.