Google začal nahrazovat aplikace neuronovými sítěmi

Google své telefony dělá chytřejšími díky strojovému učení. V podstatě chce nahradit aplikace pokročilejším operačním systémem. Co to znamená? Například funkce Now Playing v telefonu Pixel 2 zcela nahrazuje aplikaci Shazam. Telefon díky této funkci neustále poslouchá okolí a dokáže odhalit 70 000 hudebních skladeb bez toho, aniž by potřeboval připojení k internetu.

Nemusíte tak spouštět nějakou konkrétní aplikaci, ale název písně uvidíte přímo na zamčeném displeji telefonu. Google nazval tuto technologii „ambient awareness“ (okolní povědomí), jejíž vývoj trval několik let. Jelikož hledání shody probíhá převážně na telefonu než v cloudu, tak je zapotřebí databáze, která musí být rozsáhlá.

Proto vědci vytvořili databází 70 000 zvukových otisků, které jsou v podstatě záznamem vlnové křivky skladby. Neuronová síť tak přeměnila zvukové stopy na rozpoznatelné a malé soubory, což byl obtížný úkol, protože každý otisk potřebuje dostatek dat, aby měl z čeho vycházet i u zkreslených vzorků.

Telefon filtruje zvuky pomocí DSP čip, který naslouchá aktivačním příkazům (jako je známý OK, Google). Tento čip neustále poslouchá, dokud nerozpozná hudbu. Poté čip aktivuje procesor, který provozuje neuronovou síť Noe Playing a během několik sekund se pokusí porovnat „otisk“ skladby s databází v telefonu.

Tímto Google hezky ukázal, že některé funkce se nemusí spoléhat na rozsáhlou databází v cloudu, ale poradí si pomocí neuronové sítě.