Přenositelný senzor dokáže monitorovat proces zotavování u pacientů s mozkovou příhodou

Zotavovat se z mrtvice je vyčerpávající proces nejen proto, že je fyzicky náročný, ale také proto, že lékaři a pacienti mohou těžko měřit proces zotavování. Proto se vědci z Northwestern University rozhodli vyvinout elastické senzory, které dokážou měřit zlepšování řeči a schopnost polykání.

Jedná se o projekt profesora inženýrství Johna A. Rogerse z laboratoře Northwestern University ve spolupráci s Shirley Ryan AbilityLab. Senzory pomáhají při diagnostice a léčbě afázie (ztráta nebo porucha řeči, způsobená porušením řečových oblastí mozku). Senzory se připojují přímo na pokožku a poskytují tak podrobné zdravotní metriky včetně funkce srdce, svalové aktivity a kvality spánku. Což je významný krok v této oblasti. V tuto chvíli totiž musí doktoři používat mikrofony, které nedokážou rozlišit hlas pacienta od okolního šumu a těžko se tak měří schopnost řeči pacienta.

Navíc jsou senzory bezdrátové, takže odstraňují problémy s běžným napojování na zdravnotní přístroje v nemocnici. Pacient tak může zařízení nosit i po opuštění nemocnice a doktoři dokáží lépe chápat, jak se život pacienta zlepšuje i doma. Data ze snímačů jsou dostupná pacientům i doktorům pomocí panelu, který vizualizuje postup zotavování a dokáže dokonce upozornit, když dojde k nějaké jisté výchylce.

V tuto chvíli se senzory testují na pacientech, kteří prodělali mrtvici, ale nyní zkouší testy u pacientů s jiným onemocněním, jako je například Parkinsonova choroba.

Zdroj: Elliott Abel/Shirley Ryan AbilityLab