L.L. Bean do svého oblečení ukládá senzory, jenž sbírají data

Každá značka se snaží zjistit, jak zákazníci využívají jejich výrobky, aby poté mohla dělat pro své zákazníky lepší produkty. Jenže to je těžké pro nedigitální produkty jako je například oblečení. Proto americký prodejce outdoorového oblečení L.L.Bean zkouší získat zpětnou vazbu tak, že umisťuje senzory do svých produktů. Samozřejmě se jedná v tuto chvíli jen o pokus v rámci jejich blockchain projektu, kde se snaží umístit chytrou textilii do bund a bot, která poté sleduje, jak je produkt používán a jak je o něj pečováno.

Senzory jsou integrovány do oblečení pomocí listů flexibilních obvodových desek a malého hardwarového zařízení, které využívá NFC komunikační technologii. Systém navrhla technologická společnost Loomia. Data se ukládají do veřejné Ethereum blockchain platformy, kde potom L.L. Bean vidí, jak zákazníci používají jejich výrobky a zda jsou někde mezery, na kterých mohou zapracovat. Chad Leeder, innovation specialist ve společnosti L.L. Bean, sdělil, že data jsou následně použita na návrh nových produktů, jednání s dodavateli a pro marketingovou strategii značky. Samozřejmě značka nesbírá soukromá data, jako je například poloha uživatele. Navíc jsou data šifrována.

I přes zabezpečení pomocí blockchainu musí značka počkat a zjistit, zda vůbec zákazníci budou v pohodě s nošením bundy, která sbírá data.

Zdroj: Luxus XR