Chytrý reproduktor se chová jako virtuální spolubydlící, aby odradil zloděje od vloupání

Na trhu už existuje spousta chytrých reproduktorů a na veletrhu CES to bylo jedno z hlavních témat. Kromě Google Home a Amazon Alexa se tam však objevil i jeden zajímavý projekt od švýcarské společnosti Mitipi, který má pomáhat odradit zloděje od vloupání se do bytu či domu, když nikdo není doma.

Tento projekt nese název Kevin a ten se snaží odradit potenciální zloděje od vloupání se do prázdného bydliště za využití světla a zvuku, aby to vypadalo, že nakonec v bytě někdo je. Záblesky světel jsou produkovány prostřednictvím zabudovaných LED diod na zadní straně přístroje, které simulují pohyb člověka uvnitř rozsvíceného bytu. Zvuky se zase z reproduktoru linou v závislosti na denní době. Ráno tak můžete slyšet zvuk sprchy nebo večer zase zvuky z kuchyně, jako kdyby někdo doma připravoval večeři.

Tyto zvuky lze přizpůsobit dané lokalitě, takže reproduktor vydává hlasitější zvuky v městských oblastech, na venkově jsou zase zvuky o něco tišší. Autoři také mysleli na zloděje, kteří chodí kontrolovat terén pravidelně, a proto je reproduktor vybaven „týdenním obsahem,“ který zajistí, aby se každý den neopakovaly stejné zvuky.

Společnost Mitipi se totiž chce zaměřit na aktivní ochraně proti zlodějům, protože čím dál oblíbenější kamery jsou spíše reaktivní. Reproduktor Kevin se v průběhu týdnů objeví na platformě Kickstarter, kde bude k mání za cenu mezi 200 a 250 dolarů.