Na Novém Zélandu vznikl první virtuální politik, který odpovídá na otázky veřejnosti

Psaní dopisů nebo procházení telefonních linek v kanceláři vašeho zástupce se může často projevit jako neprůhledný proces v době, kdy prezidenti a jiní politici komunikují častěji prostřednictvím Twitteru než v přímé konverzaci s jejich voliči. Na Novém Zélandu se jeden podnikatel rozhodl vytvořit umělou inteligenci, která pomáhá odpovídat na otázky veřejnosti prostřednictvím sociálních sítí, což každému usnadňuje možnost zapojit se do politické debaty.

Umělá inteligence, známá jako SAM, je výtvorem Nicka Gerritsena, který říká, že byl „veden touhou uzavřít rozdíl mezi tím, co voliči chtějí a co politici slibují, a čeho skutečně dosahují.“ Na rozdíl od skutečných politiků, z nichž mnozí se snaží být co nejvíce nedostupní, vám SAM kdykoliv odpoví na otázku, kterou mu položíte prostřednictvím Facebook Messengeru nebo Twitteru.

Podle Gerritsena je SAMovým cílem jednat jako zástupce všech občanů Nového Zélandu a vyvíjí se podle vstupu voličů. Analýzou pohledů a názorů, které obdrží prostřednictvím otázek, je umělá inteligence schopna lépe posoudit dopad možných rozhodnutí, což pomáhá prosazovat lepší politiku pro všechny. Zatímco SAMovy konverzační schopnosti se stále vyvíjejí a testují, Gerritsen dodává, že jeho konečným cílem je dostat SAM na post předsedy vlády během novozélandských voleb v roce 2020.