Umělá inteligence dokáže vyvolat v lidech více emocí při sledování filmů

Umělá inteligence může ovlivnit vaše cestovní plány, předvídat vaše online objednávky a vlastně celkově zvýšit vaši efektivitu v práci. V oblasti zábavního průmyslu se však objevuje umělá inteligence, která vám umožní více prožívat emoce při sledování filmu. Výzkumníci z MIT Media Lab dokázali vycvičit stroj k manipulování s emocemi diváků při sledování videa. Výsledek studie byl publikován ve spolupráci se strategicky-poradenskou firmou McKinsey & Company.

Tým MIT zkoumal neurální vnímání tisícovky lidí, kteří sledovali filmy, videa, streamovací služby a televizní programy. Jejich reakce spárovali s neuronovou sítí, která vytipovala, které části každého klipu vyvolávají u lidí největší emoční reakci. V průběhu času se neuronová síť naučila, které konkrétní části videí vyvolávají specifické reakce a ty nyní mohou být použity k tomu, aby pomohly tvůrcům vytvářet požadovanou emocionální odezvu ve svých filmech.

Pokud si myslíte, že scénáře budou místo lidí psát roboti, tak se mýlíte. Vědci totiž také zkoumali krátký film Sunspring, který byl kompletně napsán umělou inteligencí a z dat zjistili, že se jedná o trapné a nesmyslné video. Vědci tím chtějí dát tvůrcům nástroj, který jim poskytne insighty, které mohou zvýšit emoční přitažlivost příběhu. A to například volbou hudby u dané scény nebo zvolení konkrétního úhlu záběru který například v lidech vyvolá pocit naděje.

Může se zdát, že používání algoritmu bude mít za následek hromadné psaní stejných příběhů a zanikne tak originalita. Někteří lidé říkají, že už se to vlastně děje, a proto by mohl být algoritmus užitečný, protože zaručí aspoň kvalitní příběhy. Výzkumníci poukazují na to, že algoritmus by mohl být skvělým nástrojem pro střih filmů, aby byl zaručen hit. (Třeba by se tak mohl zkrátit poslední Star Wars film, kde mnozí diváci poukazují na hromadu zbytečných scén. A tím dosáhnout ještě větších tržeb, než Star Wars má. I když producenti si asi s tou vydělanou miliardou nestěžují.)

Umělá inteligence ve filmovém průmyslu už je tady delší dobu. V Disney například používají algoritmus na rozpoznávání obličeje, aby během testování zjistili, jak diváci reagují na jejich filmy. Nemusí se tak spoléhat na tradiční výsledky výzkumu.