Biovýroba by se mohla stát budoucností módního průmyslu

V dnešní době už si lidé nedokáží představit svět bez plastů. Plast najdete téměř ve všech odvětvích a bohužel způsobuje zároveň ničení planety. Ekologická nezisková společnost Parley for the Oceans se snaží pomoc v módním a designérském průmyslu. Organizace nedávno spolupracovala s firmou Adidas, se kterou vytvořila tenisky speciálně vyrobené z přebytečného odpadu. Nyní jde dál a v následujících dalších sedmi letech chce nahradit plast přírodní alternativou.

Ve spolupráci s organizací Biofabricate, která se zaměřuje na hledání materiálů přirozého původů, již pracuje na vývoji komponentů z kvasnic, řas, živočišných buněk a bakterií. Zakladatelka společnosti Biofabricate Suzanne Lee také pracuje jako chief creative officer ve společnosti Modern Meadow, která nedávno představila Zoa, biokůži na oblečení a doplňky vyrobenou pomocí kvasnic.

Tyto společnosti nejsou jediné, které investují do tohoto nového designu nebo “bioprodukce”. Adidas už v roce 2016 vyrobila obuv použitím hedvábného vlákna založeného na fermentovaných bakteriích, které vyrobila německá společnost AMSilk. Společnost Bolt Threads zase vytvořila produkty jako je například klobouk za použití bioinženýrsky vytvořeného pavoučího vlákna.