Nemocnice nyní mohou používat roboty ke zlepšení zdravotnické péče pacientů

Vývoj robotů zatím nepokročil tak daleko, ale již nyní přebírají naše běžné a časově náročné práce. Tug je autonomní mobilní robot, který pomáhá zdravotním sestrám a pracovníkům v nemocnicích s dodáváním léků a jídel pacientům. Díky tomu se zaměstnanci mohou více soustředit na další úkoly a péči o pacienty.

Tug nevypadá tak, jak byste od robota očekávali. Vypadá spíš jako pračka na kolečkách. Robot se pohybuje po nemocnici na základě seznamu úkolů, které mu zaměstnanci naprogramovali do systému. Zaměstnanci mohou měnit pořadí těchto úkolů na základě priorit. Tug se naviguje pomocí desítek laserů, které mapují jeho bezprostřední okolí. Díky tomu dokáže rychle zareagovat, když se mu něco náhled objeví v cestě.

Velký box na Tugových zádech může být vyměněn různými tipy, aby vyhovoval konkrétním potřebám. Celkem tak unese až 450 kilogramů. Za vývojem robota stojí společnost Aethon, která plánuje zavést robota i na jiná pracoviště, jako jsou například hotely (kde může například rozvážet jídlo hostům na pokojích).