Nadace využila data z fitness náramků, aby upozornila na nelidské podmínky v továrnách

V továrnách na výrobu sportovního oblečení pracuje každý den více než 650 000 kambodžanů. Podmínky uvnitř některých z těchto továren jsou velmi náročné. Dlouhá pracovní doba vyvíjí na pracovníky obrovský nápor. Což si neuvědomují převážně sportovci a fanoušci sportů. Nadace Cleane Kleren se snaží na tento problém upozornit a společně s agenturou Boondoggle vytvořili kampaň, která názorně ukazuje, v jakých podmínkách musí tito dělníci pracovat.

Společně provedli tajný experiment, kde jednu pracovnici vybavili různými měřícími přístroji, které jsou sportovcům dobře známy. Žena si na jeden pracovní den vzala chytré hodinky Apple Watch, Wahoo, Fitbit one, teploměr a vlhkoměr.

Díky těmto přístrojům se podařilo změřit srdeční frekvenci, spálené kalorie, vlhkost, odpracované hodiny a teplotu. Současně s tím bylo ukázáno, jak málo jsou místní lidé placeni za výrobu produktů, které se po celém světě prodávají za nemalé peníze. Z celého experimentu vznikly dva online filmy a televizní reklama, ve které nadace žádá o podepsání petice, kde požadují lepší pracovní podmínky pro pracovníky v těchto továrnách (po dvou týdnech se jim podařilo získat více než 10 000 podpisů).

Jaké byly statistiky ze všech měřících přístrojů? Pracovní doba trvala 10:03:48. Maximální vlhkost vzduchu byla 85 % a maximální teplota dosáhla 34 stupňů Celsia. Srdeční frekvence dosahovala až 146 bpm a žena během pracovní doby spálila 2439 kalorií.